طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس یا استفاده از فروشگاه ساز ها؟

بدون دیدگاه
84 بار دیده شده!
 1. خانه
 2. طراحی سایت
 3. آموزش ووکامرس
 4. طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس یا استفاده از فروشگاه ساز ها؟
5/5 - (1 امتیاز)

این روزها و با گسترش کسب و کار های تحت وب و آنلاین وجود یک سایت و فروشگاه اینترنتی برای هر کسب و کاری الزامیست. همانطور که می‌دانید بیزینس‌های آنلاین در چند سال گذشته و مخصوصا در دوران کرونا، رشد بسیاری داشته‌اند. به جرات میتوان گفت بیشتر خرید و فروش‌ها به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد و در قدم اول هر کسب و کار برای ورود به این فضا به طراحی سایت فروشگاهی و یا طراحی سایت شرکتی نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص طراحی سایت فروشگاه آنلاین صحبت کنیم و از چالش های این راه پرسود پرده برداریم.

چرا فروشگاه اینترنتی ایجاد کنیم؟

در دوران وحشتناک کرونا، شرایط بحرانی این اپیدمی ایجاب میکرد که تمامی افراد مایحتاج روزانه و حتی ماهانه و سالانه خود را به صورت آنلاین تهیه کنند. در این روز های پرخطر و تعطیلی کسب و کار های فیزیکی میدان را برای کسب و کار های آنلاین باز کرد و سود سرشاری نصیب این کسب و کار ها شد. اما در حال حاضر که از این مرحله سخت عبور کردیم باز هم تمایل مردم بر خرید آنلاین تغییری نکرده و همچنان فروشگاه های آنلاین بیشترین سود را کسب میکنند.

با توجه به این شرایط اگر مغازه دار هستید و یا کسب و کاری دارید که به صورت سنتی سعی در فروش محصولات خود دارید بدانید که شرایط تغییر کرده است. به زودی و با بی توجهی به فضای فعلی کسب و کار مشکلات عدیده ای گریبانگیر شما میشود. فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد نمائید و از این سرعت تغییر عقب نمانید.

 

چگونه می‌توان یک فروشگاه اینترنتی ساخت؟

قدم دوم و پرسش دوم بعد از تصمیم به ساخت فروشگاه اینترنتی روش انجام آن است. برای انجام این کار، سه راه مختلف وجود دارد:

 • ایجاد فروشگاه اینترنتی با برنامه نویسی تحت وب
 • ساخت فروشگاه با سیستم های فروشگاه ساز موجود
 • طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

اما استفاده از کدام یک از سه گزینه فوق به صرفه بوده و سریع‌تر شما را به نتیجه خواهد رساند؟ در ادامه پاسخ این پرسش را دریافت خواهید کرد.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس یا استفاده از فروشگاه ساز ها؟

سیستم فروشگاه ساز چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پیش از آن که به سراغ انتخاب یکی از گزینه‌های گفته شده در مرحله قبل برویم؛ ابتدا بررسی میکنیم که فروشگاه ساز چیست و استفاده از آن چه مزایا و معایبی دارد؟ به زبان ساده فروشگاه سازها ابزاری هستند که به شما امکان می دهند بدون نیاز به دانش برنامه نویسی و سرمایه بالا، فروشگاه خود را ساخته و مدیریت کنید. به زبان ساده تر یعنی در صورتی که قصد ایجاد فروشگاه آنلاین خود را دارید میتوانید با پرداخت هزینه ماهانه و سالانه به این وب سایت ها فروشگاه خود را بدون هیچ دانشی راه اندازی کرده و محصولات خود را قرار دهید و فروش خود را آغاز نمائید.

 

انواع فروشگاه ساز آنلاین

فروشگاه سازها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • پرتال
 • ویکس
 • شاپفا
 • وبزی
 • سی فایو
 • و…

تمامی موارد فوق در ازای هزینه ای ماهانه یا سالانه پنلی در اختیار شما قرار میدهند که محصولات خود را در آن وارد نموده و فروش خود را آغاز کنید اما به جز امکانات موجود شما نمیتوانید بر اساس نوع فروش و نوع محصول خود امکانات دیگری داشته باشید. در ادامه به صورت کامل معایب و مزایای آن ها را بررسی میکنیم.

 

مزایای استفاده از فروشگاه ساز ها چیست؟

از مزایای استفاده از این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به دانش برنامه نویسی
 • عدم نیاز به بودجه بالا
 • ساخت سریع فروشگاه اینترنتی
 • و …

 

معایب استفاده از فروشگاه ساز ها

هر ابزاری علاوه بر مزایا، دارای معایبی نیز است. ابزارهای فروشگاه ساز نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر بخواهیم در مورد معایب این ابزارها صحبت کنیم باید موارد زیر را مد نظر قرار دهیم:

 

عدم توانایی در ایجاد تغییرات دلخواه در فروشگاه

از معایب این ابزارها می‌توان به این مورد اشاره کرد که در اکثر مواقع شما نمی‌توانید هیچ قالب یا افزونه‌ای را به آن‌ها اضافه کنید و مجبورید از ویژگی‌های خود این ابزار بهره ببرید و نمیتوانید به صورت کامل بر اساس نیاز خود و نیاز محصول فروشگاه شخصی داشته باشید.

 

استفاده زیاد کاربران و سرعت پایین بارگزاری سایت

سرعت پایین یکی دیگر از معایب این سایت سازها برای طراحی فروشگاه اینترنتی به شمار می‌آید. اما مشکل بزرگ‌تر اینجاست که شما نمی‌توانید آن را افزیش دهید و همین کم بودن سرعت لود باعث می‌شود تا از لحاظ سئو شما در رتبه ی پایینی قرار بگیرید. این اتفاق در اکثریت مواقع به دلیل استفاده تعداد زیادی از کاربران رخ میدهد و سطح ارائه خدمات به شدت نزول می یابد.

 

صاحب سایت و کسب و کار آنلاین خود نیستید

به دلیل عدم ارائه سورس سایت و همچنین عدم دسترسی شما به کد های سایت شما در هیچ زمانی صاحب اصلی کسب و کار خود نیستید و هیچ دسترسی به دیتای اصلی فروشگاه خود ندارید و این سیستم ها همانند مغازه هایی اجاره ای در اختیار شما هستند.

 

ایجاد مشکل برای فروشگاه ساز برابر با ایجاد مشکل برای فروشگاه شماست

از آن جایی که در صورت استفاده از فروشگاه ساز ها، فروشگاه شما نیز بخشی از سیستم این فروشگاه ساز است و نمی‌تواند به صورت مستقل عمل کند؛ بنابراین هر مشکلی برای این ابزار به وجود بیاید، مستقیما روی سایت شما نیز اعمال خواهد شد.

 

نمایش تبلیغات بدون رضایت صاحب فروشگاه

پخش تبلیغات بدون اجازه و رضایت شما یکی دیگر از معایب استفاده از سایت سازها است. چون سایت شما عملا تحت سلطه فروشگاه ساز است بنابراین آن‌ها بدون اجازه، تبلیغات خود را درون سایت شما پخش می‌کنند و بخشی از درآمد شما را می‌گیرند و حتی ممکن است در بدترین حالت این تبلیغات در جهت مخالف روند کاری شما و محصولات شما باشد و آسیب های تبلیغاتی بسیاری ایجاد نماید.

 

سادگی بیش از اندازه ظاهری فروشگاه ساز ها

اگر می‌خواهید یک سایت فروشگاهی با طراحی حرفه‌ای داشته باشید، فروشگاه سازها انتخاب مناسبی برای شما نیستند. زیرا قالب‌های موجود در این ابزارها بسیار ساده بوده و جذابیت خاصی به سایت شما نمی‌بخشند و شما نیز نمیتوانید تغییراتی عمده در ظاهر آن ها به وجود آورید.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس یا استفاده از فروشگاه ساز ها؟

چرا طراحی فروشگاه اینترنتی را با ووکامرس انجام دهیم؟

پیش از پاسخ به این سوال ابتدا باید بررسی کنیم که ووکامرس دقیقا چیست؟ ووکامرس یک افزونه فروشگاه ساز تحت سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که هیچ محدودیتی ندارد و شما می‌توانید هر محتوایی که می‌خواهید را با هر قالبی داخل آن قرار دهید. این سیستم قالب ها و امکانات متنوع و بسیار مناسبی ارائه میکند و تمامی بخش های آن را به دلیل منبع باز بودن میتوانید تغییر دهید و موارد مورد نیاز خود را اعمال نمائید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید از این افزونه استفاده کنیم؟ مزایای استفاده از آن چیست؟

قطع به یقین این افزونه هر آن چیزی که شما برای ساخت یک فروشگاه حرفه ای و کاربر پسند میخواهید را در اختیارتان قرار می‌دهد. در ادامه مزایای استفاده از این افزونه را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

مزایای استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس

همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس نیز همانند فروشگاه ساز های آماده مزایا و معایبی دارد که در ادامه به صورت کامل مزایای آن را بررسی میکنیم:

 

قالب ها و افزودنی های مناسب برای طراحی فروشگاه اینترنتی

این افزونه قالب‌های بسیار زیاد و زیبایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با خیال راحت و طبق سلیقه شخصی خود، هر کدام را که می‌خواهید برگزینید و به استفاده از آن بپردازید. همچنین این فروشگاه ساز ماژول های افزودنی بسیار زیاد و بعضا رایگانی در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید ویژگی های مهمی را به فروشگاه خود اضافه کنید.

 

ووکامرس کاملا رایگان است

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این افزونه فروشگاه ساز برای طراحی فروشگاه اینترنتی، رایگان بودن آن است. شما برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه و حق اشتراکی ندارید و به تعداد بی نهایت فروشگاه میتوانید به صورت کاملا رایگان با استفاده از سیستم ووکامرس ایجاد نمائید.

 

ووکامرس فارسی و بسیار ساده و کاربردی است

استفاده از این فروشگاه ساز بسیار ساده است و نیاز به دانش تخصصی برنامه نویسی ندارید و کاملا ماژولار میباشد. اگر در مورد نصب، راه اندازی و استفاده از ووکامرس اطلاعاتی ندارید اصلا نگران نباشید. زیرا به قدری شناخته شده است که با چند سرچ ساده می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به آن را در اختیار بگیرید.

 

پشتیبانی عالی جامعه ووکامرس و دسترسی آسان به همه کد ها

ووکامرس برخلاف دیگر فروشگاه سازها یک پشتیبانی عالی در اختیار شما قرار می‌دهد و شما در هر ساعتی از شبانه روز که به مشکل خوردید می‌توانید با جامعه ووکامرس در ارتباط باشید و راه حل مشکل خود را دریافت کنید. البته در این میان دیمایتو هم پشتیبانی شبانه روزی به شما ارائه میدهد و میتوانید در هر زمان مشکلات خود را مطرح نموده و حل کنید.

 

معایب استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس

هر مزیتی قطعا منعی هم دارد و ووکامرس هم از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس دارای معایب زیر است:

 • ایجاد سیستم وردپرس و در نهایت نصب و راه اندازی ووکامرس نیاز به دانش طراحی سایت دارد.
 • برخی از ماژول ها و قالب های ووکامرس غیر رایگان هستند.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم یک مقایسه مناسبی بین فروشگاه ساز های موجود و سیستم ووکامرس داشته باشیم و تمامی مزایا و معایب هر یک گفته شد. در نهایت اگر قصد جمع بندی داشته باشیم با توجه به موارد ذکر شده استفاده از سیستم ووکامرس میتواند برای فروشگاه های آنلاین مناسب تر و جذاب تر باشد. با توجه به مواردی که گفته شد، انتخاب شما چیست؟

مقالات مرتبط بیشتری بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
به کمک نیاز دارید؟ پیام بدید!